Co nowego w WTL-u,czyli po konferencji prasowej we Wrocławskim Teatrze Lalek




Wrocławski Teatr Lalek rozpoczyna nowy sezon 2015/2016 z ambitnymi planami artystycznymi. Młodym widzom zostanie zaprezentowanych pięć premier, teatr będzie kontynuował również projekty edukacyjne i promował mową dramaturgię.

Rozpoczynający się sezon będzie poświęcony najmłodszym widzom, począwszy od tzw. najnajów, czyli dzieci od 1 roku życia, do których skierowana będzie jedna z jesiennych premier, „Kręcipupa” oraz kontynuacja cyklu warsztatów teatralno-muzycznych Aleksandry i Grzegorza Mazoniów „Literatura w pieluchach”. „Kręcipupa” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, którą zobaczymy na scenie 17 października, to koprodukcja WTL i Fundacji LALE.Teatr, która w poprzednich sezonach zaprezentowała widzom doskonałe spektakle dla najmłodszych, „Podłogowo” i „Ściana banana”.

Już 12 września czeka nas natomiast premiera spektaklu „Miraże. Baśnie ludów Wschodu” w reżyserii Eweliny Marciniak na podstawie tekstu Szczepana Orłowskiego. Przedstawienie wpisuje się w nurt promocji nowej dramaturgii, którą teatr postawił sobie za cel trzy lata temu. Współpraca z młodymi dramatopisarzami i reżyserami wydaje jak dotąd bardzo dobre owoce. „Miraże” to spektakl inspirowany „Baśniami tysiąca i jednej nocy”, przedstawiający dzieciom inny, nieznany świat Wschodu. Innowacyjność „Miraży” opiera się jednak przede wszystkim na interaktywności spektaklu: sami widzowie zostaną zaproszeni do jego współtworzenia w formie warsztatów scenicznych „Dzień” i „Noc”.

Na listopada planowana jest premiera spektaklu „A morze nie” (tytuł roboczy) w reżyserii Michała Derlatki do tekstu Maliny Prześlugi, nagrodzonego Grand Prix w ostatniej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Jesień w WTL-u to również czas wyjazdów na krajowe i międzynarodowe festiwale teatralne. „Po sznurku” i „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” będą gościć na II Festiwalu Małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, „Plamę” zobaczymy zaś na Międzynarodowym Festiwalu Animacji AnimArt organizowanym przez Teatr Lalek Arlekin z Łodzi. Z „Czarodziejskim fletem” teatr wybiera się do Ostavy na XI Festiwal Spectaculo Interesse oraz na XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu. Na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2015 w Warszawie zostanie pokazany „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”, a na XIX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi - „Po sznurku”.

W nowym roku na scenie WTL-u zobaczymy spektakl „Zostań moim przyjacielem” w reżyserii Tomasza Mana, w którym wystąpią znakomici lalkarze i profesorowie wrocławskiego Wydziału Lalkarskiego krakowskiej PWST, Anna Kramarczyk i Krzysztof Grębski. Spektakl ma być inscenizacją wyłącznie lalkową, bez żywego planu, opartą na różnych technikach animacji. W roku 2016 Wrocławski Teatr Lalek obchodzi swoje 70-lecie. W obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpisze się 4. edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, którą otworzy premiera spektaklu w reżyserii Martyny Majewskiej na podstawie tekstu Małgorzaty Sikorskiej-
Miszczuk (tytuł roboczy - „Oceanarium”). Druga część obchodów jubileuszu teatru planowana jest na jesień 2016: zostanie wówczas otwarta wystawa prac wybitnej scenografki, Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, przygotowana we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej z Katowic. Wystawa lalek, kostiumów i projektów artystki związanej przez wiele lat z Wrocławskim Teatrem Lalek, zostanie pokazana we Wrocławiu i w Katowicach.

W nowym sezonie WTL będzie kontynuował również działania edukacyjne. Najmłodszym widzom dedykowany jest wspomniany wyżej cykl „Literatura w pieluchach”, nieco starszym dzieciom w wieku szkolnym, projekt „Lato w teatrze”: dotąd zrealizowano jego trzy edycje, które zaowocowały powstaniem spektakli „poMOCNI”, „MiasToMy” oraz „INNI czyli wszyscy”.

We Wrocławskim Teatrze Lalek, który już od prawie 70. lat jest niezwykle ważnym miejscem na kulturalnej mapie Wrocławia, szykuje się kolejny obfitujący w ważne wydarzenia sezon artystyczny. Konsekwencja w działaniu i realizowaniu planów repertuarowych owocuje co roku dobrymi spektaklami, które pokazywane są nie tylko w naszym mieście, ale i na wielu konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Promocja młodych twórców i odwaga w prezentowaniu nowoczesnych form teatralnych otwiera teatr na nową, coraz lepszą przyszłość. Dotychczasowe sukcesy sprawiają, że o powodzenie planów na nowy sezon nie trzeba się martwić.



(zdj. z materiałów Teatru)

Komentarze