X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” - "Pulcinella e Zampalesta in the land of fire" (Włochy) -








Pulcinella e Zampalesta in the land of fire” Gaspare Nasuto i Angela Gallo jest klasycznym przedstawieniem lalkowym z kultowymi bohaterami Neapolu i Kalambrii. Lekki, komediowy i rubaszny ton zostaje w nim jednak ujęty w ramy społecznego zaangażowania: spektakl porusza bowiem problem zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

Fabuła jest prosta: zbliża się wesele Pulcinelli i Teresiny. Przybywają na nie, jako świadkowie, kalabryjczyk – Rusaru i neapolitańczyk – Ciccillo. Podczas przygotowań do uroczystości okazuje się, że najbliższym okolicom grozi ekologiczna katastrofa: uprawy niszczeją, a kury nie chcą znosić jajek. Aby zapobiec dalszym nieszczęściom, bohaterowie muszą zmierzyć się z czarnymi charakterami, którymi są przedstawiciele „eko-mafii”.

Wydarzenia rozgrywają się na malutkiej scenie, ozdobionej jedynie dwoma lichymi drzewkami. Nasuto i Gallo , ukryci są w czarnym „kominie” pod scenką, animują niewielkie kukły i tworzą efekty dźwiękowe. Pulcinella, w tradycyjnej czarnej masce i białym stroju wydaje gwiżdżące dźwięki i wybija rytm rękami i głową, Zampalesta kłapie paszczą, a mafiozi śmieją się złowieszczo.
Na scenie wciąż dużo się dzieje, klasyczni włoscy bohaterowie są hałaśliwi i rozśpiewani. Szczególnie dynamiczne są sceny pościgów za kurą, Serafiną (przeurocza puchata lalka z t eczowej miotełki do kurzu). Wielki urok przedstawienia zasadza się na rubasznym humorze (Pulcinella bardzo wnikliwie bada cielesne przymioty swojej wybranki, Rusaru przyprawia przyjaciół o omdlenie zapachem swoich skarpetek).

Sceny komiczne dopełniają epizody brutalnego rozprawienia się z członkami mafii. Okrucieństwo mierzy się tu z czystą poezją: doskonała estetycznie jest bójka Rusaru i Cicilla z mafiozami, ukazana niby w zwolnionym tempie i w przyciemnionym świetle. Dramat ziemi wyjałowionej przez zanieczyszczenia ukazany został przez „taniec” wijącej się, podświetlonej na niebiesko koparki rozsypującej piasek i pożar rosnących na scenie drzewek. Dosłowności zwycięstwa Pulcinelli i Zampalesty (którzy ruszają na wrogów z kijem i...ostrymi zębami) przeciwstawione jest metaforyczne zakończenie spektaklu (wzrost nowego drzewa ze świeżo zielonymi liśćmi).

Przedstawienie świetnie skomponowane, od początku trzymające w napięciu, bardzo zabawne, skierowane jest do widowni w każdym wieku. Pokazuje, że klasyczni bohaterowie włoskiego teatru lalek są wciąż żywi i gotowi do udziału w dyskusji na tematy bliskie współczesnemu widzowi.


(tekst pisany dla "Dziennika Teatralnego": www.dziennikteatralny.pl)

X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek
i Animacji Filmowych dla Dorosłych
Lalka też człowiek”
Warszawa, 12-20 października 2015
Pulcinella e Zampalesta in the land of fire”
Traditionla Neapolitan and Calabrian Puppet show
Gaspare Nasuto, Angelo Gallo

Komentarze