E.O.Chirovici - "Księga luster"






Ilu ludzi, tyle prawd o rzeczywistości? "Księga luster", powieść psychologiczno-obyczajowa z solidnym wątkiem kryminalnym, opiera się na motywie względności ludzkiej pamięci i zdolności do kreowania wspomnień. Narracja rozpisana jest na trzy opowieści mężczyzn w różny sposób związanych z tajemniczą sprawą  morderstwa profesora psychologii Richarda Wiedera, który zginął przed trzydziestu laty w niewyjaśnionych okolicznościach. Pierwszym narratorem  jest Peter Katz, agent literacki, który otrzymuje fragment rękopisu opowiadającego o dawnych wydarzeniach z perspektywy Richarda Flynna, zatrudnionego za młodu w bibliotece profesora i zakochanego w jego studentce, Laurze Baines. Fragment książki Richarda czytamy razem z Katzem i czujemy podobny jak on zawód, gdy emocjonujący tekst się urywa (intrygujący motyw powieści w powieści!). "Opowiadaczem" drugiej części książki jest zatrudniony przez Katza reporter, John Keller, który ma przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i zbadać potencjalny udział Flynna w zabójstwie profesora. Odkrywanie kolejnych rewelacji (których, rzecz jasna, nie zdradzę!) prowadzi go do Roya Freemana, detektywa prowadzącego dawne śledztwo, który "awansuje" na narratora trzeciej części powieści. 

Historie o minionych czasach przeplatają się ze współczesnymi wypadkami, a tajemnica śmierci Wiedera staje się przekleństwem każdego z bohaterów. Oddawanie głosu kolejnym postaciom zaciemnia obraz wydarzeń sprzed lat, zwłaszcza gdy kolejne zwierzenia unieważniają poprzednie. Razem z narratorami błądzimy zatem w znaczeniowej mgle, a próba dotarcia do prawdy niemal do samego końca wydaje się przedsięwzięciem skazanym na porażkę. 

Książka łączy reguły klasycznego kryminału (jest trup i dociekanie, kto zabił) z głębią psychologicznych dociekań. Zamiast prawdy mamy wiele subiektywnych prawd, stąd ostateczne wyjaśnienie zagadki, z pozoru nielogiczne, okazuje się równie uprawnione, jak każda inna hipoteza bohaterów (i czytelnika). Oryginalna, przemyślana konstrukcja powieści, nadaje jej wyrazistego smaku. "Księgę luster" bez wątpienia mogę nazwać zatem lekturą o tyleż niepokojącą, co pyszną!



Powieść ukaże się 15 marca w Wydawnictwie Znak Litera Nova. Przeczytałam przed premierą dzięki życzliwości wydawnictwa.

Komentarze

  1. Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Nie znałam autora, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Między innymi dlatego książka tak bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz